אז מהי בעצם אולפנה?

 
הורים יקרים
         ובנות נפלאות שלנו!
 
מהו באמת המייחד אולפנה מכל בית ספר רגיל? הרי קיימים בתי ספר מצויינים, שרמת הלימודים בהם אינה נופלת מהרמה הלימודית הגבוהה באולפנת צפירה. ובכן, ישנן שתי נקודות מרכזיות, שאכן הופכות אולפנה, ובמיוחד את אולפנת צפירה, להיות ייחודיים ומיוחדים:
1. פעילות חינוכית חברתית:
 
אין ספק, כי זו אחת הנקודות החזקות והמשמעותיות באולפנה בכלל ובמיוחד באולפנת צפירה. לאחר שנות עבודה רבות, כמורה, כמנהל, כראש ישיבה וכראש אולפנה, אני שמח לומר, שאינני מכיר בית ספר, ישיבה או אולפנה, שמשקיעה או מקדישה בנושא הפעילויות החינוכיות והחברתיות, כל כך הרבה משאבים של תכניות, זמן ותקציב, בכל הכרוך בפעילויות הללו. השקעה אדירה זו, נובעת ממתן העדיפות הברור לתכנים ופעילויות, אשר ללא ספק, הם בעיקר אלה, שמסייעים בידינו לקדם ולשכלל את האופי והאישיות של כל אחת מבנות האולפנה. התכנית הינה כ"כ מגוונת, מיוחדת, מושקעת ואינטנסיבית, וכל זאת מתוך ראיית החשיבות הגדולה, בהשפעתה האדירה על כל אחת מהבנות. חוברת סיכום השנה, המצורפת לכם בזה, מוכיחה בבירור עד כמה הפעילות היא עניפה, עשירה וחווייתית.
לכן, אנו מבקשים מכן, בנות יקרות, להיות שותפות בכל הפעילויות הללו, לראות בהן סוג של חובה שהיא זכות. גם אם נראה לכן, שבזמן הפעילות עדיף ללמוד למבחן כשלהו ו"חבל על הזמן", הפעילויות הללו הן מדי חשובות וקריטיות מכדי להפסידן. אולי, ברגע הראשון, נדמה שפעילות מסויימת איננה חשובה כל כך, אך פעמים רבות, תלמידות רבות אומרות, שהפעילות הייתה חשובה מאוד ותרמה להן רבות. בסופו של דבר, פעילויות אלו הן הזיכרונות המשמעותיים והחוויות הבלתי נשכחות ביותר שיש לנו.
 
2. הופעה ולבוש:
 
לפני שנתחיל לעסוק בנושא חשוב זה, אני מבקש מכם, הורים יקרים ובנות חביבות, לקרא בעיון את הקטע הבא של הרב עמיחי גורדין, ר"מ בישיבת ההסדר בישיבת הר עציון, מתוך עלון של "שבת בשבתו", העוסק בנושא קוד הלבוש:
דיויד סטרן והאולפניסטית / הרב עמיחי גורדין
" מתוך מכתב של שירה השמיניסטית, לשר החינוך הרב שי פירון: 'האם מותר למדוד תלמידה על-פי החצאית שלה? האם זה לגיטימי להנחיל לילדות ונערות בגיל צעיר ביותר את ההבנה הקשה, שהגוף שלהן הוא מוקצה מחמת מיאוס? האם הכרחי לגרום למורות ומורים, אנשי חינוך, לרדוף אחרי נערות צעירות במשחק חתול ועכבר מגוחך ואין-סופי? ...המרדף הזה לעולם לא ייגמר, כי כל שנה יגיעו נערות חדשות ויבקשו לבחון את הגבולות ואת הגוף שלהן, וכל שנה יינתנו אותן הרצאות על חשיבות ה״צניעות״ וכל שנה יסיימו את האולפנות מאות בוגרות בכל הארץ, שיבחרו איך הן רוצות להתלבש, על פי שיקול דעתן.... האם יש דרך צנועה להסביר לעולם, שבנות דתיות הן בדיוק כמו סתם בנות? שרוצות להיראות טוב ולהרגיש טוב עם הגוף שלהן? אם את כלל תלמידי ישראל צריך לחנך לערכים, איך זה שדווקא אותנו, בנות ה״מגזר״, בוחרים לחנך לערך אחד – ״צניעות". ערך, שהעיסוק בו הוא לעיתים משפיל ופוגע, הפוך בדיוק למושג צניעות...'
עד כאן המכתב!
תשובת הרב גורדין:דיויד סטרן הוא הקומישינר של ה N.B.A מאז 1984. הוא המנהל העליון של ליגת הכדורסל המקצועני הטובה בעולם, כבר שלושים שנה. לדעת הכל, הוא טוב יותר מכל מנהל מודרני בליגה מקצוענית. הוא הצעיד את ה N.B.A צעדים ענקיים קדימה. לפני כשמונה שנים, קיבל סטרן החלטה מעניינת, במאבקו למען מכובדות הליגה. דיוויד סטרן החליט לשפר את התדמית של הליגה בעיני הציבור. הוא כפה על השחקנים להתלבש באופן מסודר, כשהם בעניינים שקשורים לליגה. הוא אסר על שחקנים להגיע למשחקים ולעזוב אותם עם פריטי הלבוש הבאים: חולצות חסרות שרוולים, טי-שירטס, מכנסיים קצרים, שרשראות ותליונים מעל הבגדים ומשקפי שמש. את קוד הלבוש הוא יישם בכל מצב, שבו השחקן נמצא בעניינים הקשורים לליגה. ישיבה על הספסל, נסיעות באוטובוס למשחקים; מסיבות עיתונאים; ראיונות, הופעות יחצ"ניות למיניהן וכדומה. המפרים את הכללים נקנסו בקנסות כספיים.
הזעקה של שירה השמיניסטית היא אותנטית ואף מובנת. מאוד מקומם, כשאנשים זרים נכנסים לך לורידים או לגוף, ומתערבים בדברים הכי פרטיים של האדם. יחד עם זאת היא טועה. לגמרי.הטעות של שירה קשורה להבדל שבין צניעות לבין קוד לבושהצניעות היא עניין פרטי שבין האדם לקונוקוד לבוש, לעומת זאת, הוא דבר ציבורי וכלליקוד לבוש אינו מעיד על פנימיות האדם אלא על המחויבות שלו, לחברה שבה הוא נמצא.
לבוש אינו רק דבר שבין האדם לבין עצמו. לבוש הוא גם השדר שאדם משדר לסביבתו. אין שום מערכת המכבדת את עצמה, שלא מפעילה קוד לבוש. בכל מערכת שהיא, ישנו קוד לבוש, שהאדם השייך אליה, מחויב בו. מערכת שאין לה קוד לבוש, היא מערכת שלא מכבדת את עצמה. שירה מבקשת להיות כמו חברותיה החילוניות. ובכן, בבתי ספר חילוניים רבים, מופעל קוד לבוש נוקשה ביותר.
בת של חברים שלנו, הלומדת בבית ספר חילוני, הושעתה בשבוע שעבר מבית הספר ליום לימודים שלם, כיוון שהגיעה לבית הספר בכפכפי אצבע, בניגוד לקוד הלבוש הנוהג בבית הספר. חבר שלי, שלימד בתיכון חילוני, ננזף בחומרה על ידי מנהל בית הספר, כיוון שלא סילק ילדה שהגיעה לבית הספר בגופיה. רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב, היה עומד כל בוקר בשערי הגימנסיה הרצליה, בעת שהיה מנהל הגימנסיה ומונע מבנות שהגיעו בחולצות ללא שרוול באורך מתאים, להיכנס לבית הספר.
עורך דין, שמגיע לבית המשפט, בלבוש שאינו תואם את הכללים, יסולק משם מיד. לא בגלל שלמישהו יש טענות כלפי הצניעות שלו. ככה לא מתלבשים בבית המשפט. באותה מידה, תלמיד או תלמידה המגיעים לבית הספר, שלא לפי קוד הלבוש הנוהג, יושעו מבית הספר. לא משום שיש למישהו טענות על צדיקותם או צניעותם, אלא משום שהם לא עמדו בקוד הלבוש. אף אחד לא כועס או שופט אותם. יש כללי התנהגות, שצריך לעמוד בהם בתוך בית הספר. זה הכול".
כאן מסתיים מאמר חשוב זה.
הורים יקרים ובנות חביבות! נושא הלבוש שלנו הוא עניין שמעסיק את כולנו מאוד. לאמיתו של דבר, אינני מרגיש כל כך בנוח לעסוק בו, אך אין לי ברירה.
נושא הלבוש, הוא אחד הנושאים המרכזיים ביותר, המייחד אולפנה משאר בתי ספר. אני מבין, שנושא זה מעסיק כל אחת מכן, בנות יקרות, בצורה מאוד משמעותית והוא אשר קובע פחות או יותר את המהות והאישיות שלכן, בעיקר, בעיני עצמכן. אינני שופט אתכן. אינני קובע מי דתי יותר או דתי פחות, על פי האופן בו הוא מתלבשאת זה אני משאיר לבורא עולםזה ממש לא תפקידי. אך מה שאני כן מוסמך לעשות הוא, לקבוע קוד לבוש לאולפנהזוהי אחת החובות המרכזיות שלי כראש אולפנה.
כאולפנה, כבית חינוך, הדברים מאוד ברורים. אנחנו עוסקים בקוד לבושקוד מחייב. כשם שעורך דין איננו רשאי להגיע לדיון בבית המשפט, בבגדים שהוא בוחר לעצמו, כך גם אתן, בנות יקרות, אינכן רשאיות לבוא לאולפנה בלבוש חופשי, כל אחת כאוות רצונה. בכך העניין מתחיל ומסתיים.
אני פונה בקריאה נרגשת, הן אל ההורים והן אליכן, בנות יקרות! אנחנו מאוד מבקשים מכן, לכבד את המקום אליו אתן מגיעות. כשם שאני מבקש מעצמי ומכל הצוות שלי, לכבד אתכן, בכל דבר הנוגע לקשר שבין צוות לבין תלמידות, כך אני מצפה מכן, לכבד אותנו בכל נושא. כן! גם בנושא הלבושמתוך תחושה של כבוד הדדי.
אני מודע היטב לקושי שבדבר, אך יש לזכור, כי בכל מסגרת בחיים, ולא רק בצבא, קיים קוד של לבוש. בכל מקום עבודה, אפילו בליגת הכדורסל היוקרתית בארה"ב, קיים קוד לבוש מחייב. אנחנו מבקשים מאוד לכבד קוד זה. כן, נכון! גם אם הדבר קשה וגם אם הוא לא מובן כל כך.
בנוסף, לאחר דיונים וחשיבה מרובה, קיבלנו החלטה, שהחל משנה"ל הבאה, אנחנו נקפיד על תלבושת האולפנה רק בחטיבת הבינייםכפי שמחייב חוזר מנכ"ל. מותר יהיה, בין השאר, לבוא בחולצות אמריקאיות עם הדפסה של הסמל של האולפנה. בחטיבה העליונה, הווה אומר, משכבת י' – י"ב, תלבושת בית הספר לא תהיה חובה.
בכל מקרה, בין בחטה"ב ובין בחט"ע, הבנות נדרשות לבוא על פי קוד הלבוש הבא:
1. חולצה – פתח עגול ושרוול עד המרפק.
2. חצאית – עוברת את הברך, גם במצב ישיבה.
בנוסף, עפ"י חוזר מנכ"ל, החל משנה"ל הבאה, אין לבוא לאולפנה עם כפכפי- ים, כדוגמת כפכפי הווייאנאס. זוהי הוראה מפורשת של משרד החינוך. יש לבוא בסנדלים או נעליים בלבד.
מעבר לכך, ברצוני להדגיש עוד כמה נקודות חשובות:
1. סדר יום חדש:
יש לשים לב, כי החל משנה"ל הבאה, לא יהיו לימודים ביום שישי. בנוסף, סדר היום משתנה. שימו לב היטב לשינויים.
2. פלאפונים:
הפלאפון הינו מכשיר חשוב ונפלא. ניתן לעשות בו שימושים מאוד חיוביים. אמנם, אנחנו שבים ומזכירים, שאין להשתמש בפלאפון בזמן שיעורים, הרצאות או פעילויות. ככלל, אנו ממליצים לא להביא פלאפון לאולפנה, בעיקר בשל העובדה, שהוא מהווה גורם מפריע ביותר ללמידה.
3. מיילים וטלפונים:
האולפנה מעבירה מידע להורים ולבנות, בעיקר, באמצעות מיילים. במידה ואינכם מקבלים מאיתנו מיילים, חשוב מאוד להתקשר למזכירות האולפנה ולעדכן אותנו בכתובת המייל שלכם, כמו גם בשאר פרטיכם האישיים, כדי שנוכל לעדכן אתכם באופן שוטף, במה שקורה באולפנה.
 
 
4. המשוב:
המשוב הינו כלי חשוב לקבלת מידע עדכני, בכל הנוגע למצב התלמידות, הן מבחינת הנוכחות בשיעורים והן מבחינת המצב ההתנהגותי והלימודי. כל הורה קיבל קוד כניסה לתוכנה חשובה זו. אם אינכם זוכרים את הקוד או שלא קיבלתם קוד שכזה, אנא צרו עמנו קשר, כדי שתוכלו לקבל את הקוד המבוקש.
5. אתר האולפנה/ פייסבוק:
האולפנה חידשה את האתר שלה בכתובת: http://www.ubazfira.co.il 
/ וכן פתחה דף פייסבוק חדש לכניסה לחצו כאן .  במקומות אלו, תוכלו להתעדכן בפרטים חשובים מאוד, בכל מה שנוגע לנעשה באולפנה. לכניסה לעמוד הפייסבוק חפשו: "אולפנת בני עקיבא צפירה".
אנו מאוד מקווים, שתהיה לכולנו המשך חופשה נעימה ושנשכיל לנצל את הזמן שלנו בצורה הטובה ביותר, לטיולים, חוויות, הרבה כיף וגם מנוחה, כדי שנוכל לחזור לשנה"ל הבאה עלינו לטובה, בריאים ושלמים, בגופנו וברוחנו, מוכנים לשנת לימודים משמעותית וחשובה ביותר.
 
בברכת הצלחה רבה לכולנו
הרב אמיר אדרעי 
ראש האולפנה